BEAT-OUT - o kapele

nadpis kapela

Naše kapela hraje převzaté písničky z oblasti tradičního českého bigbítu a rokenrolu. Písničky jsou z repertoáru našich předních kapel a interpretů, kteří jsou dnes již legendami populární hudby. Jedná se převážně o českou tvorbu, ale v některých případech, hlavně rokenrolech, jde o převzaté zahraniční skladby.

nadpis 3

Každý pořadatel akce by měl vyplnit formulář o produkci živé hudby, zaslat jej na OSA (Ochranný svaz autorský) a zaplatit licenční poplatek. Jeho výše činí pár stokorun a je odvozena od počtu lidí na akci, nikoli od počtu odehraných skladeb. Formulář OSA k vyplnění "online" naleznete ZDE.

Toto je náš základ, který postupně rozšiřujeme o obecně oblíbené a známé skladby, abychom mohli jednotlivé série popřípadě měnit dle povahy akce, na které budeme vystupovat.

    Nebeská brána (Petr Kalandra)

I cesta může být cíl (Mňága a Žďorp)

  Johana nohama (Vítkovo kvarteto)

Napořád (Michal Hrůza)
Sladké je žít (Vladimír Mišík)
Jahody mražený (Jiří Schelinger)
Sametová (Žlutý pes)
Pohoda (Kabát)
Síla starejch vín (Škwor)
Okno mé lásky (Olympic)
Šťastnej chlap (Lucie)
Johana nohama (Vítkovo kvarteto)
Jsem prý blázen jen (Aleš Brychta)
Marihuana (Hudba Praha)
Známka punku (Visací zámek)
František Dobrota (Buty)
Barák na odstřel (Aleš Brychta)
Plakala (Divokej Bill)
Co jsem si vzal (Vladimír Mišík)
Tak už kluci jdou (E!E)
R´n´R pro Beethovena (Šakalí léta)
V pekle sudy válej (Kabát)
Slibuju, že nebudu pít (Rybičky 48)
Sen (David Koler)
Jasná zpráva (Olympic)
Šaman (Kabát)
Zrcadlo (Karel Černoch a Juventus)
Padesát (Visací zámek)
Černý andělé (Lucie)
Pražskej démon (Vítkovo kvarteto)
Aida (Tři sestry)
Špinavý záda (Hudba Praha)
Na kolena (Ivan Hlas)
Láďa (Kabát)
Nic není nastálo (David Koller)
8. duben 1963 (Tři sestry)
Vlakem na Kolín (Krausberry)
Černý brejle (Michal Hrůza)
Malá dáma (Kabát)
Malagelo (Ivan Hlas)
Pal vocuď hajzle (Hudba Praha)
Dětský šaty (Petr Kalandra)
Tak teda pojď (Kabát)
Je v mý hlavě (Michal Hrůza)
Kokain (Petr Kalandra)
Byl jsem dobrej (Vladimír Mišík)
Dětské šaty (Petr Kalandra)
Tajemství (Daniel Landa)
Lilie (Kečup)
Muchomůrky (Mejla Hlavsa)
Dům u vycházejícího slunce (Jaromír Mayer)
Andělé (Wanastowi Vjecy)
Tisíc důvodů (autorská Petr Braun)
Můžeš říct (autorská Petr Braun)

Beat-out úvod

Naše bývalá kapela Na moll se sešla, jako vždy před zkouškou, v restauraci Starobřevnovská krčma. Tento den 5. 5. 2010 však byl jiný. Bubeník Milan nám oznámil, že v kapele končí, že už nemá motivaci a že to nikam nevede. Sólák Luigi se k jeho názoru přiklonil a tak bylo rozhodnuto. Pro mne to byla trochu rána, i když jsem o "špatné náladě" věděl dlouho a poslední dva roky jsem to byl právě já, který za každou cenu udržoval kapelu pohromadě.
Proto nebylo ani překvapením, že jsem vrhnul všechny síly na založení nové kapely. Měl jsem i trochu štěstí. Jako prvního spoluhráče jsem začal hledat bubeníka, neboť těch je "nedostatek". V seznamu asi 30 inzerátů "hledáme bubeníka" se krčil jeden, který naopak nabízel učinkování bubeníka a basáka v kapele. I když byl inzerát již 3 neděle starý, měl jsem opět štěstí, že měli zájem a tak jsme se na spolupráci domluvili. Jednalo se o basáka Petra Němce a bubeníka Ivo Vokurku, se kterým se Petr sešel už dříve v jiném projektu. Teď sehnat sóláka a jsme komplet, v tzv. beatlesovské sestavě......!
Má snaha mít kapelu ve mně vyvolala tu drzost, že jsem oslovil svého kamaráda, bývalého souseda Tomáše Brauna, který již léta hraje ve své autorské kapele BEAT-IN. Po mém oslovení jsem se nestačil divit, když mi dal najevo, že se do hraní se mnou pustí. Hrát s takovým muzikantem, který skládá, aranžuje, nahrává a stříhá vlastní písničky a má s bratrem Petrem autorské CD své kapely, to je čest! Takže jsme byli čtyři a mohlo se jít na věc.
Bylo to až neuvěřitelné, ale po měsíci rozpuštění kapely Na moll stála v úterý 1. 6. 2010 ve stejné zkušebně (protiatomový kryt v baráku na Bělohorské ulici v Břevnově) už nová kapela s pracovním názvem The pláky. Bohužel se nám po této zkoušce omluvil bubeník Ivan, že dál hrát nebude. Když prý viděl naše nadšení a velké plány do budoucna, zvážil situaci a usoudil, že jako podnikatel by toto vše časově nestíhal. V tu chvíli jsem si vzpomněl na těch 30 inzerátů, kde se hledal bubeník a z toho mě až zamrazilo. Přišly prázdniny a začalo to, inzeráty, telefonáty, domlouvání a následné rušení zkoušek, až přišel srpen a první vlaštovka v podobě Pepy Poláka, který souběžně hrál punkrock se svou kapelou Kohouti. Po první zkoušce 19. 8. 2010, už v nové zkušebně na Smíchově, kde zkouší Tomášův BEAT-IN, jsme se domluvili na dalším hraní od září. To už ale přišel Tomáš s dotazem, zda by nevadilo, kdyby s námi hrál i jeho brácha Petr. Z mé strany zavládlo nadšení už i proto, že jsem Petra znal osobně jako moc prima kluka, věděl jsem, že jsou s Tomášem sehraní a že se třemi kytarami zvládneme v písničkách všechny vyhrávky a že nebudeme muset nic zjednodušovat. Že to byl dobrý nápad se potvrdilo na následujících zkouškách. Zvuk byl plnější, sytý, prostě to znělo skvěle. Jenomže opět nastaly problémy s bubeníkem. Po dalších třech zkouškách jsme se museli s Pepou rozloučit, byť to byl skvělý kluk. Už jsme ale všichni věděli, že hraní bereme vážně a že chceme, aby bylo na maximálně dobré úrovni. Do toho nám Pepa bohužel "nepasoval".
Z léta jsem měl schované mejly na další zájemce o hraní a tak jsem dva rychle oslovil. S tím prvním, Honzou, taky prima klukem, jsme se rozešli po dvou zkouškách a tak zbyl poslední kontakt na Luboše Husara, celkem čtvrtého bubeníka. Přišel na první zkoušku 28. 10. 2010 a pro mne osobně to bylo první setkání s opravdovým bubeníkem. Luboš zrušil své učinkování v jiné kapele, kde se teprve obsazení rýsovalo a tak začal s námi na "plný úvazek".
Na této zkoušce se také zrodil název naší kapely. Nechal jsem se inspirovat názvem kapely, Tomáše a jeho bráchy Petra, BEAT-IN. IN sice mělo v názvu jiný význam, ale já jsem ho překvalifikoval tak, že když kapela hraje vlastní tvorbu od Tomáše a Petra, jdou písničky z IN. Naše nová kapela BEAT-OUT však hraje převzatou tvorbu a tak jdou písničky z OUT. Pracovní název The pláky jsme dál nemohli používat, neboť jsme zjistili, že kapela se stejným názvem učinkuje již od roku 1997.
Tento text píšu v době, kdy nás čeká první vystoupení kompletní kapely na Mikulášské zábavě a tak se všichni těšíme, že to bude minimálně tak dobrý, jako to bylo na posledních dvou společných zkouškách!

Vlád'a Žák

Praha, 10. 11. 2010

Zhruba 10 měsíců trvalo učinkování Tomáše v kapele. Opět se ukázalo, že podnikání v "českých zemích" je tvrdý oříšek a vyžádá si mnoho úsilí a hlavně času. Od ledna 2011 Tomáš začíná podnikat a postupem času se začíná zdát hraní ve dvou kaplelách jako nemožné. Logicky Tomáš dává přednost svému skládání a "miminku" - autorské kapele BEAT-IN. Slabou útěchou jsou slova Tomáše: "Stejně tam těch kytar bylo moc"! Je to škoda, ale všichni celou věc chápeme a domlouváme se na pokračování i bez Tomáše. Brácha Tomáše Petr je naštěstí dostatečně zkušený muzikant a výborný kytarysta, aby zvládl všechny ryfy za Tomáše. Pokračujeme tedy stejně tak jako to bylo na počátku, v tzv. beatlesovské sestavě.

Vlád'a Žák

Praha, 5. 4. 2011

Pokračování však netrvá příliž dlouho. Po Tomášově prosbě, aby bubeník Luboš "zaskočil" v BEAT-INu následuje jeho odchod do této kapely. Domlouváme se, že ještě společně odehrajeme 30.4.2011 "čarodějnice" a tím končíme.
Petr basák přichází s možností spojit se s novými kluky - sólákem Marcelem a bubeníkem Jirkou. Muzika docela šlape, ale tak nějak "lidsky" to skřípe a tak po několika zkouškách to vzdávám a kapelu rozpouštím. To už je červen, blíží se prázdniny a tak to nechávám na září.
To už ale Petr basák obnovuje spolupráci se svým bývalým spoluhráčem, kytarystou Oldou a rozjíždějí to s kapelou PÁDY - country beat, je maximálně spokojený a já cítím, že tohle je jeho "parketa".

Vlád'a Žák

Praha, 30. 6. 2011

Petr basák se o prázdninách omlouvá a ruší další naše společné učinkování v kapele. Loučíme se začátkem září v "Na mollácké" sestavě na svatbě jeho dcery. Je to na týden rok, co jsme se takto loučili jako kapela Na moll na jiné svatbě.
Moje snaha hrát po prázdninách je neutuchající a tak se s Petrem Braunem domlouváme na dalším pokračování. Zkoušet s námi začíná i basák z BEAT-IN Kamil. Schází nám však budeník. Věřím, že se nebude opakovat loňský podzim.....!

Vlád'a Žák

Praha, 25. 9. 2011

Tak loňský podzim se úplně neopakoval, ale chvilku to trvalo. Po jednom "nesmělém" pokusu s Pavlem, se nám na inzerát ozval Vašek, aktivní hráč v tanečním orchestru, který by chtěl hrát klasický bigbít. Na naší včerejší první společné zkoušce jsme si všichni spokojeně "plácli" a tak hurá do práce. Čeká nás stejně jako loni premiéra na Mikulášské zábavě! Všichni věříme, že v této sestavě vydržíme déle, než v té předchozí, půlroční.....!

Vlád'a Žák

Praha, 17. 11. 2011

Od premiéry na Mikulášské zábavě, o které se zmiňuji výše, již uplynuly 3 roky. Od té doby jsme odehráli celkem 38 vystoupení, přičemž poslední byla opět Mikulášská zábava 8. 11. 2014. Kapela se tedy rozeběhla skvěle a nic nenaznačuje tomu, že by nás to nebavilo. Ba naopak, v novém roce máme na první tři měsíce naplánovaná vždy 2 vystoupení v měsíci....! Moc se těšíme a věříme, že se množství našich fanoušků bude nadále rozrůstat a že budeme, stejně jako nyní, hrát stále v plných hospůdkách.

Vlád'a Žák

Praha, 9. 11. 2014

Jak se říká:"Nikdy neříkej nikdy..." Po velice úspěšných 8 letech nahrazuje Vaška nový bubeník Lukáš. Vašek je tou dobou více a více vytěžován svou druhou kapelou PÁDY a tak změna na postu "bicí" se stává takřka nevyhnetelným řešením. Lukáš se stává ve svých 36 letech nejmladším členem kapely BEAT-OUT, ihned po první zkoušce 21. 5. 2019. Jeho první vystoupení následuje záhy, přesně v den 9. narozenin kapely 1. 6. 2019, ze kterého mám ty nejlepší pocity a opět věřím, že v této sestavě vydržíme minimálně dalších 9 let.

Vlád'a Žák

Praha, 2. 6. 2019

Bubeník, to je pro naší kapelu prokletí. Bohužel se 9 let jako s Vaškem neopakovalo. Učinkování Lukáše trvalo 1,5 roku. Před rokem se Lukáš se svou rodinou přestěhoval za prací do Karlových Varů, což jsme i přes větší vzdálenost zvládali. K tomu se však zanedlouho přidali rodinné problémy, které ho nakonec "zavály" až do Františkových lázní. Sečteno a podtrženo, za této situace nebylo jiného východiska.
Nezbývalo nic jiného, než oslovit našeho "věčného záskokana" Martina, což Petr, jako jeho bývalý spoluhráč v Beat-INu udělal. Martin k našemu velkému překvapení (hraje ještě v další autorské kapele) a zároveň radosti naší nabídku stálého "angažmá" přijal. Domluvili jsme, že tedy doladíme pár nových věcí a 4. 12. 2021 s námi odehraje 1. vystoupení coby stálý člen Mikulášskou zábavu U Petrů.

Vlád'a Žák

Praha, 5. 12. 2021

e-mail: beat-out@seznam.cz                         © 2010 Beat-out                                         mobil: 604 185 375